top of page
Keresés

Az apokalipszis négy lovasa a párkapcsolatban

  • Pósfai Natasa
  • ápr. 24.
  • 3 perc olvasás


A párkapcsolatok során elkerülhetetlenek a kisebb-nagyobb konfliktusok, de fontos, hogy miként reagálunk ezekre. Ha nem figyelünk oda, könnyen olyan kommunikációs minták alakulhatnak ki, amelyek mérgezhetik a kapcsolatunkat. Minél többször - és minél hosszabb ideig tartanak ezek a negatív történések, érzések, annál nagyobbra nő a pár két tagja között az érzelmi és fizikai távolság. John Gottman, a párkapcsolatok kutatásának kiemelkedő szakértője, azonosította azt a négy viselkedési formát, amelyek a legnagyobb veszélyt jelenthetik egy kapcsolat számára. Ezeket a destruktív mintákat ő „az apokalipszis négy lovasaként” emlegeti. De hogyan ismerhetjük fel őket, és hogyan kerülhetjük el a pusztító hatásokat?


1. Sértegetés, kritizálás – A támadó szándékú és általánosító megjegyzések

Gottman szerint a kritika az egyik legnagyobb problémát jelentheti egy párkapcsolatban. Ez akkor fordul elő, amikor nem csupán a partner viselkedését, hanem a személyiségét is támadjuk. A kritikák gyakran általánosító jellegűek (pl. „Mindig olyan vagy, mint…”), és erősíthetik a partnerben azt az érzést, hogy nem értékeljük őt, illetve nem bízhat bennünk. A kritika alternatívája nemes egyszerűséggel átváltani a kommunikációnkat egyes szám első személybe, vagyis az „én-re” helyezni a hangsúlyt. Elmondani, hogy mik az én érzéseim, az én szükségleteim, valamint pozitív irányból megfogalmazni a kéréseim.


2. Megvetés – A legkárosabb és legrombolóbb viselkedés

A megvetés Gottmann szerint talán a legkomolyabb probléma, mely a válások leggyakoribb előidéző oka. Ez a viselkedés a másik ember lekezelését, lenézését jelenti, akár verbálisan, akár nonverbálisan (pl. szemforgatás, gúnyos megjegyzések). A megvetés fokozatosan csökkenti a bizalmat és az intimitást a kapcsolatban, és hosszú távon elidegenedéshez vezethet, hiszen a másik fél egyre inkább feleslegesnek, értéktelennek érzi magát. Ennek alternatívája bevezetni, és gyakorolni a pozitív magatartásformákat, mint pl. a hála kifejezése akár kisebb dolgokért is, dicséret, valamint a gyengédség kimutatása, és az empátia gyakorlása. Ezek segítenek elkerülni, hogy magunkat felsőbbrendű pozícióba helyezzük a másikhoz képest.


3. Védekezés – A felelősség elhárítása

Amikor a pár egyik tagja rendszeresen védekezik a konfliktusok során, és nem hajlandó elfogadni a saját hibáit, az a kapcsolat javulásának gátja lehet. A védekezés során a partner próbálja elkerülni a felelősségvállalást, és gyakran áldozatként viselkedik (pl. „Te is hibás vagy” vagy „Miért mindig engem támadsz?”). Ez a kommunikációs minta nem segít a problémák megoldásában, hanem csak elmélyíti azokat. Ehelyett érdemes elismerni a részleges felelősségünket, vállaljuk, hogy nekünk is szerepünk van a vita kialakulásában, valamint a másik fél negatív érzéseiben.


4. Kőszívű hallgatás – Az elutasítás és elvonulás

A kőszívű hallgatás a legrosszabb, amit tehetünk, amikor konfliktusba keveredünk a partnerünkkel. Ilyenkor az egyik fél teljesen elzárkózik, nem reagál, és nem próbálja megérteni a másik fél érzéseit. Ennek alternatívája, hogy próbáljuk együtt megszabni, mikor szakítsuk meg a beszélgetést. Menekülés helyett közösen döntsünk egy kis szünet mellett, hogy később, higgadtabb körülmények között lehessen folytatni a beszélgetést.



Hogyan kerülhetjük el a Párkapcsolati Apokalipszist?

A kulcs a tudatosság és a kommunikáció fejlesztése. Gottman szerint az emberek képesek elkerülni a kapcsolataik megromlását, ha időben észreveszik a problémákat, és proaktívan dolgoznak rajtuk. Néhány tipp a változáshoz:

  • Használj konstruktív kritikát: Ahelyett, hogy a másikat támadnád, próbálj a viselkedésről beszélni, és azt, hogyan érzel egy-egy helyzettel kapcsolatban.

  • Érzelmi támogatás: Fontos, hogy a párkapcsolatban mindkét fél érezze, hogy értékelik és tisztelik egymást. Ha bármilyen nehézséget tapasztalsz, beszélj róla őszintén, de támogató módon.

  • Nyitottság és empátia: Ahelyett, hogy bezárkóznál és védekezésbe vonulnál, próbálj nyitott lenni a másik fél érzéseire és gondolataira.

  • Ne hagyd figyelmen kívül a problémákat: A halogatás csak súlyosbítja a dolgokat. Ne várd meg, amíg a problémák „túlnövik” a kapcsolatot.

 

A párkapcsolatokban fontos, hogy folyamatosan dolgozzunk a kommunikációnk minőségén és a kölcsönös tiszteleten. A Gottman-féle apokalipszis négy lovasa olyan figyelmeztető jelek, amelyekre feltétlenül érdemes odafigyelni, hogy elkerüljük a kapcsolatunk meggyengülését. Ha tudatosan dolgozunk a problémák kezelésén, akkor képesek leszünk erősebbé és egészségesebbé tenni a párkapcsolatunkat.

 
 
 

Comentarios


© 2020 by Natasa Pósfai

bottom of page